Yerebatan Sarayı - "Zatopený palác"

 

  Yerebatan Sarayi je největší z několika set starých vodojemů, které leží pod městem Istanbul (dříve Konstantinopolí). "Zatopený palác", jak se mu přezdívá, se nachází asi 150 m jihozápadně od chrámu Hagia Sophia na historickém poloostrově Sarayburnu. Jeho historie sahá, stejně jako u řady dalších památek v Istanbulu, do období vlády byzantského císaře Justiniána I. Velikého, tedy do 6. století n. l.

  Dnes se již tento vodojem nepoužívá, stala se z něho zejména turistická atrakce a místo konání společenských akcí. Pokud si blíže popíšeme dané prostory, tak pro představu je třeba uvést, že rozloha tohoto "podzemního paláce" je přibližně kolem deseti tisíc čtverečných metrů a zejména podpěrný systém tvořený 336 mramorovými sloupy, přitahuje pozornost návštěvníků, kterých se zde vystřídá denně až k několika tisícům.

  Poslední velké opravy vodojemu proběhly v roce 1988, kdy se pracovníci městského magistrátu zaměřili zejména na pročištění od bahenních nečistot. Jelikož je prostor velmi těžce větratelný, vzduch v dolních částech rozlehlého vodojemu je náročnější na lidskou dýchací soustavu.

Autor: Dickstone 

Fotogalerie: Yerebatan Sarayı

 

Zdroje fotografií:

Yerebatan Sarayi
https://farm9.staticflickr.com/8091/8550051646_699779f5e0_z.jpg
 
Medusa v Yerebatan Sarayi
https://gokturkakif.files.wordpress.com/2011/10/yerebatan_saray_5.jpg