Sultanahmet Camii - "Modrá mešita"

 

   Zavítáte-li do Istanbulu, určitě vás během návštěvy zaujme domodra zbarvená mešita. Ta své zbarvení získala díky modrým dlaždicím, kterými byla obložena. Se stavbou se začalo roku 1617 za osmanského sultána Ahmeda I. a svojí architekturou včetně interiéru tvořeného čtyřmi mohutnými pilíři nesoucími kupoli, patří jednoznačně k vrcholům osmanského stavitelství. Na rozdíl od nedaleké slavnější stavby "Hagia Sophia" je tvořena čistě osmanskými prvky, čímž má své nezaměnitelné kouzlo osmanské historie.

   Sama mešita vyniká několika nej. Má nejvíce minaretů ze všech místních mešit (6) a zároveň je největší z místních tureckých mešit. Na svých nižších úrovních je interiér mešity lemován více než 20 000 ručně dělaných keramických obkladů, z nedalekého města Iznik. Její horní patra jsou naopak malovaná. Zároveň je zdoben více než 200 vitrážovými okny se složitými vzory. Přesto je dnes přirozené světlo v mešitě podpořeno lustry.

   Zbylá výzdoba obsahuje výjevy veršů z Koránu, jejichž autorem byl převážně jeden z největších kaligrafů Seyyid Kasim Gubari. Jak ukazuje i jedna z fotografií v galerii pod tímto článkem, tak podlahy jsou pokryty koberci.

Autor: Dickstone

 

Fotogalerie: Sultanahmet Camii

 

Zdroj fotografií:

Sultanahmet Camii (Mešita sultán Ahmed -  "Modrá mešita")

https://www.minutex.cz/bin/userfiles/image/staty/turecko/istanbul-modra-mesita-velka.jpg
 
Průzračně modré zbarvení vnitřních mozaik mešity 
https://mcdn01.gittigidiyor.net/4095/ISTANBUL-SULTANAHMET-CAMII-ICI-KARTPOSTAL-msc__40958740_0.jpg
 
Vnitřní interiér mešity Sultanahmet Camii
https://gallery.photo.net/photo/9927857-md.jpg
 
Detail na vstup do mešity Sultanahmet Camii
https://www.yesiltopuklar.com/wp-content/uploads/2013/08/sultanahmet-camii.jpg