Giorgio Vasari (1511-1574)

 

  Vasariho jméno bude dnes známo spíše historikům dějin umění. Tento jeden z prvních předních renesančních tvůrců, vynikal nejen svými obrazy, které tvořil na objednávku pro florentský rod Medicejských, ale též jako architekt. Světovou proslulost získal ale až počinem, který byl knižně vydán roku 1550. Sepsal totiž v podstatě první velkou encyklopedii (knihu) o umělcích své doby. Kniha nesoucí název "Životy nejvýznačnějších malířů, sochařů a architektů" se tak stala základem většiny pozdějších knih o středověkých a renesančních umělcích. Dodnes mu vděčíme také za to, že pojmenoval umělecký směr a  sloh před renesancí a přišel tak s pojmenováním "gotika"

  Podívejme se ale i na něco málo z jeho života. Vasari se narodil přímo v toskánském městě Arezzo, proto nebylo velkým překvapením, že byl v šestnácti letech odeslán již jako nadaný uměleckým směrem do Florencie, aby se vyučoval malířství pod vedením jiného renesančního umělce a italského malíře - Andreye del Sarta (1486-1530). Zde naplno mohl čerpat vlivy renesančního myšlení a humanismu. Stejně tak se velmi vzhlédl v díle jiného dnes světoznámého umělce - Michelangelovi Buonarroti (1475-1564).

  Po dostudování se vydal do Řím, kde obdržel své první větší zakázky. Už tehdy jeho mecenáši byl nejvýznamnější florentský rod Medicejů. Jeho kvalitní a nadčasové nástěnné a nástropní malby mu proto přinesly práci i v rodném kraji, konkrétně přímo ve Florencii, kde se podílel na malířských pracích v Palazzo degli Ufizi a na katedrále Il Duomo.

Autor: Dickstone

Fotogalerie: Giorgio Vasari

 

Zdroj fotografií:

Vasariho autoportret

https://media-3.web.britannica.com/eb-media/82/46782-004-3E7303D3.jpg

Obálka díla "Životy nejvýznačnějších malířů, sochařů a architektů"

https://bepi1949.altervista.org/vasari/vasari00.htm