Museo Nazionale del Bargello - Muzeum Bargello

 

  "Museo Nazionale del Bargello" nebo také "Palác lidu", jak se mu po jeden čas v minulosti říkalo, zahájilo provoz v roce 1865 po sjednocení Itálie a stalo se jedním z prvním národních muzeí na Apeninském poloostrově. Do dnešních dnů má status jednoho z nejvýznačnějších muzeí s renesančními sbírkami soch na světě. Podíváme-li se na muzeum z některé z okolních ulic, bude na nás působit spíše jako pevnost než-li místo, kde bychom hledali takové skvosty.

  Svojí historii začalo muzeum psát v roce 1255, kdy bylo postaveno jako rezidence pro místního náčelníka tajné policie, který se v italštině řekne "Bargello". Tím se nám vysvětluje samotné pojmenování budovy. Svým zjevem posloužila také jako předloha pro jinou slavnou veřejnou budovu ve Florencii - pro "Palác Vecchio". Na první pohled každého návštěvníka určitě zaujme po vchodu na nádvoří jiná zajímavost - kamenné zdi dvora totiž pokrývají reliéfní dlaždice - rodinné erby těch, co zastávali v průběhu staletí funkci místního "bargella".

  Za zmínku rozhodně stojí, že ve svých útrobách skrývá národní muzeum kolem 40 tisíc různých artefaktů, soch nevyjímaje. Jedná se zejména pak o díla gotická a renesanční z dob 14. - 17. století. Samotný sál v 1. podlaží je věnován Michelangelovi (například sochy Opilý Bacchus nebo Brutus), 2. podlaží vyplňují další různí autoři - Donatello - (David), Ghiberti či Brunneleschi.

Autor: Dickstone

Fotogalerie: Museo Nazionale del Bargello