Battistero di San Giovanni - Baptistérium sv. Jana

Náhrobek Jana XXIII. - vzdoropapeže v Baptisteriu sv. Jana ve Florencii

  První stavbou, které se budeme věnovat v této sekci památek, o nichž se zmiňuje Dan Brown v Infernu, je možná poněkud neprávem upozaděná křtitelnice "Battistero di San Giovanni". Ta je zasvěcena hlavnímu patronovi Florencie - sv. Janu Křtitelovi. Pokud bychom tuto památku hledali v útrobách historického centra měst a, navede nás k ní jistojistě  téměř ze všech stran viditelný symbol Florencie - "Basilica di Santa Maria del Fiore" se svojí nezaměnitelnou kupolí. 

  Vraťme se ale více k onomu baptisteriu. Datace vzniku této netypicky vypadající osmiboké stavby naráží na několik nejasností. Všeobecně se předpokládá, že základy "křtitelnice" byly položeny již někdy mezi 4. - 5. stol. n. l., každopádně víme mnohem více zejména o funkci, které toto místo sloužilo. Krom své hlavní funkce - místa křtu dětí, sloužilo baptisterium též po nějaký čas jako biskupský dóm (1059-1128). Po roce 1128 se místo zasvěcené Janu Křtitelovi dočkalo přestavby do dnešní podoby osmiboké centrální stavby a venkovní stěny se dočkaly obložení zeleným a bílým mramorem (přestavba probíhala po celé 12. století).

  Podívejme se dovnitř do interiéru samotné stavby - už po vstupu dovnitř věřím, že každého zaujme nezaměnitelný mozaikový strop pokrývající vnitřek kupole - její vznik spadá do 13. století. Hlavní dominantu místy pozlacené mozaiky tvoří postava Ježíše Krista doplněná o příběhy Jana Křtitele, samotného Ježíše Krista, sv. Josefa a v neposlední řadě též příběhem stvoření našeho světa. Za zmínku dále rozhodně stojí náhrobek neblaze proslulého vzdoropapeže a rozporuplné osobnosti Jana XXIII.

  V přiloženém videu máte možnost shlédnout vnitřní výzdobu "Baptisteria" za doprovodu Vivaldiho slavné série skladeb "Čtyř ročních období".

Fotogalerie: Battistero di San Giovanni

Zdroj fotografií:

Náhrobek Jana XXIII. - vzdoropapeže

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/Grabmaljohannes13.jpg

Battistero di San Giovanni (Baptisterium sv. Jana)

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/Battistero_Firenze.jpg

Mozaika s křestaňskými výjevy

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Firenze_Battistero_di_San_Giovanni_1.jpg

Porta del Paradiso (Rajská brána) - Baptisterium sv. Jana

https://www.flickr.com/photos/rmartins_ssz/6815233567/sizes/l/in/photostream/