Dan BROWN

spisovatelská hvězda současnosti

"Hledej a nalezneš."

  Málokterému spisovateli současnosti se dostává takového obdivu a pozornosti jako právě Danu Brownovi. Autor doslova již světových bestsellerů si doposud vždy vybíral velmi zajímavá a poutavá témata, která souvisí z řadou tajemství, které zajímají jak širokou veřejnost, tak i řadů vědců, umělců, historiků i obyčejných lidí. Podívejme se dříve na období Brownova života v době než se stal světoznámou celebritou..

Samotná životní pouť autora započala 22. června 1964, kdy se narodil v městěčku Exeter ve státě New Hampshire (USA). Patřil do rodiny nadaného matematika, budoucího držitele tzv. Prezidentské ceny pro nejlepšího štedoškolského učitele státu New Hampshire za rok 1989 a maminky hudebnice. Očividně oboje povolání rodičů mělo na zaměření a budoucnost Dana Browna vliv. Svá studia nejprve spojil s elitní internátní střední školou Phillips Exeter Academy, kde vyučoval i jeho otec. Následně od roku 1986 navštěvoval vysokou školu Amherst College. Po skončení studií přemýšlel mladý Dan, kterým směrem se budou dále ubírat jeho kroky. Vydal se nejprve na dráhu učitele angličtiny na střední škole Phillips Exeter Academy, aby se následně již začal naplno věnovat nejprve svému koníčku, později pak na plný úvazek, spisovatelství.

  Důležitou změnu v životě Browna přinesl sňatek s Blythe Brownovou v roce 1997. Blythe pomáhala od samých počátku jejich manželství (i několit let předtím) Danovi s psaním knih a byla jeho nejvěrnější kritičkou, čtenářkou i spolupracovnicí. Sama se ve své kariéře se živí malířstvím a stejně tak je známa její láska k dějinám umění.

 

  V čem sví ono kouzlo Brownových románů? Odpověď je na snadě. Zejména v lásce k záhadám, symbologii, historii, roli různorodých artefaktů v dějinách. Stejně tak by nikdy nemohly vznikat podobně stylizované romány, pokud by Brown do svých děl "nepropašoval" svoje nadšení k dějinám umění a dějinám včeobecně. Poutavou formou se vždy snaží vyprávět příběh nejen svých hlavních hrdinů, ale stejně tak nezapomíná na vedlejší postavy děje, bez kterých by jeho knihy postrádaly hlubší propojení jednotlivých souvislostí a vazeb. 

  Přelomovou postavou, která změnila knihy Dana Browna, bylo vytvoření fiktivnho profesora symbologie na Harvardské univerzitě - Roberta Langdona. Dokonalým vykreslením jeho osobnosti včetně jeho soukromého života, si získává od každého čtenáře sympatie. Jeho symbolistické a historické znalosti, snaha pomoci i za beznadějných situací i jeho touha po rozluštění hádanek a tajů moderního světa vedou k personifikaci každého z nás s jeho postavou "kunshistorického rytíře" bojujícího vždy za správnou věc.

  Poprvé se s ním mohla veřejnost seznámit v románu "Angels and Demons" z roku 2000. Následoval první ze skutečných bestsellerů - "The Da Vinci Code" (2003), jehož se prodalo desítky milionů kusů po celém světě. Třetím dobrodružstvím dr. Langdona je "americké dobrodružství" za taji Svobodných zednářů v díle "The Lost Symbol" (2009). Posledním přírůstkem do rodiny knižních thrillerů se pak stalo v letošním roce Inferno (2013).

 

Nyní se již podívejme na to nejdůležitější z tvorby Dana Browna:

  • Digital Fortress (1997) - český název: Digitální pevnost
  • Angels and Demons (2000) - český název: Andělé a démoni
  • Deception Point (2001) - český název: Pavučina lží nebo Anatomie lži
  • The Da Vinci Code (2003) - český název: Šifra mistra Leonarda
  • The Lost Symbol (2009) - český název: Ztracený symbol
  • Inferno (2013) - český název: Inferno
 

Zdroj fotografií obalů:

Šifra mistra Leonarda:

https://www.datart.cz/null-DATART-Sifra-mistra-Leonarda-Dan-Brown.html

Andělé a démoni:

https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/129368_big.jpg

Ztracený symbol:                   

Photo by Dickstone                      

Inferno:

Photo by Dickstone